Tel: +48 501 517 490 | Mail: irbis @ home.pl


Pływająca podłoga z litego drewna, na konstrukcji drewnianej...

... to element który może występować w każdym domu z poddaszem użytkowym. Zwykle wykorzystujemy ją do zwiększenia grubości ocieplenia dachu ponad standardową. O ile grubość ocieplenia połaci dachu ogranicza nam przestrzeń wewnątrz pomieszczeń (konieczność obniżania skosów) o tyle umieszczenie dodatkowego ocieplenia w podłodze nie stanowi takiego problemu. Podłoga stanowi najczęściej dośc dużą powierzchnię w stosunku do powierzchni skosów, a tym samym pozwala skutecznie zwiększyć jakość ocieplenia.

Pierwszy etap mamy już za sobą - stanowiło go wykonanie drewnianej konstrukcji podłogi z wypełnieniem izolacją termiczną - możecie obejrzeć go pod linkiem:

strop drewniany nad poddaszem »

Inną możliwość realizacji konstrukcji drewnianej podłogi jest wykonanie jej na stropie żelbetowym, bądź na betonowej wylewce stropu z elementów drobnowymiarowych - będziecie się mogli zapoznać z takim rozwiązaniem już niebawem w naszym serwisie, choć tak naprawdę to rozwiązanie różni się wyłącznie koniecznością dodatkowego poziomowania legarów za pomocą podkładek dystansowych.

Zaczynamy od przygotowania niezbędnych elementów montażowych czyli klinów drewnianych, które wykorzystamy do dociskania do siebie desek podłogowych, w przypadku wystąpienia szpar podczas montażu. Współczesne deski podłogowe, dobrej jakości, nie wymagają specjalnych zabiegów w tym względzie (wystarczy dociskać do siebie deski wyłącznie w miejscach w których, po wstępnym pasowaniu, powstają szpary). Pamiętam czasy kiedy dociskało się, deski podłogowe klinami, na każdym legarze, a siła z jaką to robiono wypychała cegły ze ścian nośnych! Jako kliny dystansowe przy ścianach możemy użyć klinów gotowych z plastiku.

Kolejny element, niezbędny podczas montażu tradycyjnej podłogi z litego drewna to deseczka dociskowa z wycięciem umożliwiającym przybicie (już raczej odchodzące w niepamięć) bądź zamocowanie deski wkrętem. Wykonujemy ją z odpadu deski podłogowej, co pozwala uniknąć uszkodzenia pióra mocowanych desek.

Opisywana podłoga stykać się będzie ze skosami poddasza - dlatego końce styczne zacięte są pod kątem.

Jeszcze słów kilka o desce z której będzie wykonywana podłoga. Deska strugana sześciostronnie w taki sposób, że można łączyć kolejne deski po długości. To minimalizuje ilość odpadów i znacznie ułatwia oraz przyspiesza montaż!

Pierwszą deskę mocujemy po ustaleniu wymaganego dystansu od ściany - dystans najwygodniej ustalić plastikowymi klinami.

Tak wygląda łączenie desek po długości. Brakujący do pełnej szerokości odcinek docinamy z następnej deski, a pozostałą częścią zaczynamy kolejną linię desek, zacinając wcześniej pod kątem skosu.

Deskę startową mocujemy dwukrotnie! Pierwsza linia wkrętów możliwie blisko ściany. Nawiercamy otwory wiertłem o średnicy nieco mniejszej niż wkręt umożliwiając przykręcenie deski do każdego legara ...

Aby zamaskować łby wkrętów gzymkiem wykonujemy wgłębienia w miejscach wcześniej wykonanych otworów ...

Po zakończeniu montażu podłogi, a przed jej szlifowaniem i polakierowaniem wypełniamy otwory szpachlą akrylową o kolorystyce dobranej do rodzaju drewna ...

Druga linia wkrętów wkręcana jest standardowo poprzez pióro, pod kątem 45 stopni. Wcześniej, tak jak przy pierwszej linii wkrętów, nawiercamy deskę nad każdym legarem i gzymkiem wykonujemy wgłębienie na łeb wkręta.

Druga deska jest mocowana standardowo, po idealnym spasowaniu za pomocą klamer stalowych, klinów i deseczek dociskowych. W naszym przypadku deski pasują w zasadzie idealnie. Czasem tylko jedna, dwie klamry na szerokości kilku legarów i lekkie sklinowanie - wygodnie i szybko się ją montuje przy użyciu młotka i deseczki z wpustem do dobijania!

Każde miejsce łączenia nawiercamy, gzymkujemy i wkręcamy wkręta pod kątem 45 stopni.

Należy zwrócić uwagę aby dokładnie oczyścić z trocin miejsce nawiercane i gzymkowane przed montażem kolejnej deski. W przeciwnym wypadku mogą one powodować powstanie szpary.

Większy fragment zamontowanej podłogi. Jedynie wzdłużne łączenie desek nalezy przypilnować przed spasowaniem - w przeciwnym wypadku mogą pozostać nieestetyczne szpary na łączeniach.

Tak wyglądza z bliska sposób ułożenia klamry, klinów i deseczki dociskowej umożliwiającej wkręcenie wkręta po spasowaniu deski. Wkręt pod kątem 45 stopni dodatkowo dociągnie deskę do poprzedniej.

Tu widzimy że czasem na całej długości deski wystarczy dobicie jej młotkiem, ewentualnie dociśnięcie jedną klamrą. Pamiętamy też o zablokowaniu deski na końcu, aby nie powstała szpara na łączeniu wzdłużnym desek. Jednocześnie kontrolujemy dystans przy ścianie (ok. 1cm)!

Zwracamy uwagę aby dociskać deskę w miejscu w którym przebiega legar.

Jeśli po dobiciu młotkiem, przez deseczkę dociskową, pozostaje na połączeniu szpara, dodajemy klamrę z klinami i wbijając kliny likwidujemy szparę.

Słów kilka na temat połączeń końcowych desek. Zwracamy uwagę aby połączenia mijały się z co najmniej odległością jaką mamy pomiędzy legarami. Kolejne łączenie w tym samym miejscu przedzielone minimum dwoma deskami.

Otwór na schody kończymy i zaczynamy tak jak pierwszą deskę przy ścianie (dwie linie wkrętów!). Na zdjęciu widać też przestrzeń pozostawioną dla ostatniego stopnia schodów.

Komin omijamy z dystansem ok. 1cm.

Ostatni etap montażu to wykonanie podłogi na łuku - kątownikiem nastawnym należy zmierzyć kąt ucięcja każdej kolejnej deski.

Jedyny problem w tym miejscu to przykręcanie końcowych desek pod skosem - tu wykorzystujemy przystawkę kątową wkrętarki. Aby mimo wszystko zwiększyć dystans, od najbardziej niewygodnego miejsca montażu, przykręcamy kilka desek z drugiej strony (od końca!) a kończymy układanie wbijając dwie deski na tzw. "budę" - to znaczy obie deski wpasowujemy w pozostawioną przestrzeń tak, aby stykały się z przybitymi deskami i ze sobą, tworząc coś w rodzaju dwuspadowego daszka. Przez deseczki dystansowe uderzamy młotkiem z góry wciskając deski w przeznaczoną dla nich przestrzeń.

W ten sposób doszliśmy do końca surowego montażu... Ciąg dalszy w postaci przygotowania do lakierowania i samego lakierowania wraz z listwowaniem nastąpi ...

Wszystkich którzy mają pytania lub chcieli by po prostu porozmawiać na temat

zapraszam na forum »