Tel: +48 501 517 490 | Mail: irbis @ home.pl


Budujemy dom - stan surowy zamknięty

Prześledźmy prace wchodzące w zakres stanu surowego zamkniętego, na przykładzie domu parterowego.

    Stan surowy zamknięty
  • montaż drzwi zewnętrznych
  • montaż okien i ewentualnie rolet
  • montaż bramy garażowej

Po zakresie prac można by sądzić iż jest to etap budowy najmniej skomplikowany, a tymczasem podczas jego realizacji popełnianych jest stosunkowo dużo błędów. Problemy sprawia tzw. ciepły montaż, polegający na odpowiednim usytuowaniu okna w murze i odcięciu możliwości wnikania pary wodnej z wewnatrz do warstwy izolacyjnej, otaczającej okno. Z drugiej strony takie wykonanie zewnętrznej warstwy aby chroniła izolację okna przed wodą z opadów, a jednocześnie pozwalała wyprowadzić parę wodną na zewnątrz. Opisywane efekty uzyskuje się stosując specjalistyczne taśmy paroizolacyjne (wewnątrz) i paroprzepuszczalne (na zewnątrz) uzupełnione o taśmy rozprężne, które zwiększają swoją objętość kilkukrotnie uszczelniając wszelkie możliwe miejsca przedmuchów (połączenie okna z roletą, z listwą startową, z węgarkiem styropianowym itp.

Kolejny punkt z zakresu stanu surowego zamkniętego, który bywa przyczyną nawet konieczności wymiany okien po krótkim okresie użytkowania, jest montaż okien wraz z roletami. W układzie takim okno powinno być połączone z roletą za pomocą dedykowanych łączników, a sama roleta zamocowana w otworze okiennym do nadproża tak jak okno. Przy oknach o szerokości powyżej 1,50m należy zastosować dodatkowo konsole stabilizujące, łączące okno z nadprożem, a umieszczone wewnątrz rolety.

Nie mniej problemów sprawiają drzwi/przeszklenia tarasowe, które z uwagi na swoją rozpiętość i bezpośredni styk z podłogą bywają źródłem dokuczliwych w eksploatacji błędów montażowych.